sobota, 25 października 2014

og. Cacao Choix |hann|

http://i.imgur.com/7KPkN3e.jpg
INFORMACJE PODSTAWOWE:
Imię: *(1)Cacao Choix
Płeć: Ogier
Data ur.: 17.04.2009r
Rasa: Koń Hanowerski
Matka: NN
Ojciec: NN
Maść: Kasztanowata
Waga: 580kg
Wysokość w kłębie: 172cm

CHARAKTER I ZACHOWANIE:
  • Historia: Ogier wywodzi się ze wspaniałej linii Duńskich koni Hanowerskich. Urodził się i wychował w pokaźnej stajni zajmującej się tą właśnie rasą. Bardzo szybko odkryto u niego wielki talent ujeżdżeniowy i rozpoczęto trening w tymże właśnie kierunku. Jednocześnie porzucono inne dyscypliny, chcąc skupić się na jednej, wyciskając przy tym z Kasztana 100% jego możliwości. Jak Choix znalazł się w Summer Berry? Nie jest to ani zawiła ani nadzwyczajna historia. Potrzebowaliśmy świeżej krwi aby urozmaicić nieco pulę genów przez co przeglądaliśmy zagraniczne stajnie. Ogier od razu schwytał nas za serce i pomimo wielu innych godnych siebie rywali, to właśnie on przyjechał do Summeru. Zaaklimatyzował się bardzo szybko i zaczął pokazywać rożki, rywalizując z innymi samcami o względy płci pięknej. Aktualnie jest w stałym treningu oraz bierze udział w zawodach. 
  • Eksterier: Choix posiada finezyjną budowę ciała, nieodbiegającą od narzuconego wzorca. Nikogo więc nie dziwi, że ogier urzeka zarówno wyglądem jak i umiejętnościami. Głowa średniej wielkości z niskim czołem charakterystycznym dla tej rasy oraz bystrymi oczami. Sylwetka masywna, dobrze umięśniona z potężną piersią i lekko kanciastym zadem. Szyja długa zaś łopatki położone skośnie. Ponadto kasztan posiada solidne kończyny z widocznie zarysowanymi stawami, a jego włos jest miękki i lśniący. Nie można oczywiście pominąć szczegółów takich jak np. kopyta, która u hanowera są zdrowe i mocne. 
  • Geneza Imienia: Historia związana z pochodzeniem imienia hanowera jest dość zawiła, aczkolwiek zabawna. Jego pierwszy właściciel bardzo długo głowił się nad mianem adekwatnym dla tego rozbrykanego ów czas źrebaka. Pomimo wielu pięknych imion podsyłanych mu przez pracowników stajni, żadne wystarczająco nie pasowało do naszego ujeżdżeniowca. Skąd więc pomysł na ''Cacao Choix''? A więc, szanowny Pan jedząc czekoladowe cukierki przeglądał ich nazwy wraz z opisami i jeden z nich nazywał się właśnie Cacao Choix. Spodobało mu się to na tyle, że postanowił wybrać właśnie tą nazwę. Całość jednak nie jest taka płytka i zawiera ukryty sens alegoryczny. By dobrze go zrozumieć, po pierwsze trzeba przetłumaczyć owe imię z języków obcych. Cacao to nic innego, jak Kakao, zaś Choix to z francuskiego wybór, dobór. Tak więc teraz wiemy już, że całość po polsku brzmi - Kakaowy Wybór. Skąd to się jednak wzięło? Hodowca bardzo długo zastanawiał się jakim ogierem pokryć jedną ze swoich klaczy by uzyskać dobrego źrebaka. Zdecydował się jednak na konia o maści koloru kakaowego. Ot cała historia
  • Zachowanie: Koń posiada tzw. dwie strony medalu. Tak naprawdę jest wielką zagadką, jako że posiada niezwykle szybko zmieniający się humor. Raz aniołek a już po chwili pokazuję swoje różki. Chyba spokojnie można o nim powiedzieć, że jest wilkiem w owczej skórze. Pierwsze wrażenie jakie sprawia to ''Wow, ale z niego duży miś!''. Nic dziwnego skoro przychodzi nawet do nieznanych osób i zaczyna się przymilać, trącając chrapą w ramię i opierając mordkę na ludzkim ramieniu. Pieszczot oczywiście sobie nie odmówi, a drapania po szyi czy też piersi to już w ogóle! Cały czas jednak obserwuję potencjalnego drapacza bystrym wzrokiem, gotowy zrobić zgrabny zwrot na zadzie i odgalopować w bezpieczne miejsce. Jak już przy tym jesteśmy, należało by teraz wziąć na celownik sprowadzanie go z pastwiska. Chociaż na pierwszy rzut oka wydaję się to łatwe, wcale takie nie jest. Pomimo tego, że widząc człowieka sam do niego przychodzi, potrafi w mgnieniu oka zniknąć z jego zasięgu widząc jakiś uwiąz bądź kantar. Tak więc chcąc go pochwycić, trzeba sposobem. Dużym ułatwieniem powinno być to, że kasztan jest niezwykłym łasuchem. Widząc kawałek marchewki bądź jabłka, będzie najgrzeczniejszym i jednocześnie najbardziej namolnym koniem na świecie. Ale jak oprzeć się tym dużym ślepiom i niewinnej mordce?Na uwiązie zachowuję się grzecznie, nigdy nie wyprzedza a nawet czasem ma się wrażenie, że stąpa bardzo ostrożnie by przypadkowo nie skrzywdzić swojego towarzysza. A na pastwisku? Ogier jak to ogier, pogwiazdorzyć trochę musi a w szczególności, gdy niedaleko są bardzo ponętne klacze. No przecież zaprezentować się trzeba z jak najlepszej strony, prawda? Na co dzień raczej nie ma zapędów dominata. Nie można też potwierdzić jego uległości. Jest raczej typem neutralnym który sam nikogo z własnej inicjatywy nie zaczepia, ale też nie daję sobie w kaszę dmuchać, ot co.Pod czas pracy jak każdy - ma dni lepsze i ma dni gorsze. Potrafi w niemalże 100 % zgrać się z człowiekiem ale potrafić też strzelić focha i robić wszystko na opak. Trzeba wtedy zaserwować mu porządną motywacje i co ważniejsze - nie dać mu zwyciężyć. Gdy zobaczy słabe punkty jeźdźca będzie je skrupulatnie wykorzystywał a tym bardziej gdy dżokej nie naprawia swoich błędów tylko odpuszcza je Choixowi. Pod doświadczonym jeźdźcem chodzi jak marzenie, widocznie przykładając się do narzuconych mu ćwiczeń. Jego chody (jak na ujeżdżeniowca przystało) są niezwykle miękkie, płynne i sprężyste. Cukierek jest zaś niezwykle czuły zarówno na łydkach jak i w pysku co jest zarówno dużym udogodnieniem ale i utrudnieniem. Wymaga stałego, mocnego kontaktu i prawidłowego podparcia, bo w innym wypadku zaczyna szwankować. Kasztan jest typem konia z którym nie da się nudzić i którego tak naprawdę nie da się nie lubić. 
  • Podczas terenu: Chyba największym plusem Choixa jest duża odwaga. Naprawdę, bardzo ciężko jest go spłoszyć. Nie ponosi też bo nagle ma takie widzi mi się. Najbardziej sprawdza się w roli konia prowadzącego, bo idąc w zastępie może próbować wyprzedzać konia przed nim. Oczywiście pod doświadczonym jeźdźcem nie jest to duży problem, bo wystarczy mu pokazać, że nawet nie ma co próbować. Kolejną ważną do zapamiętania rzeczą są odpowiednie odstępy. Cukierek nie wybacza gdy ktoś wchodzi mu w zad. On nie wysyła ostrzeżeń, tylko od razu przykleja uszy do potylicy i serwuję soczyste kopniaki czasami kłapiąc nawet przy tym zębami. Gdy odstęp się zwiększy, wtórnie skupia się na drodze i sygnałach osoby siedzącej na jego grzebiecie. Nie można oczywiście pominąć tego, że hanower uwielbia letnie kąpiele w jeziorze! Dwa razy prosić go nie trzeba żeby się nieco popluskał. Po za tym kocha jeszcze galopy na otwartej przestrzeni - w grupie czy też w pojedynkę. 
  • Podczas pielęgnacji: W aspekcie codziennie wykonywanych czynności Choix przeważnie nie generuje żadnych problemów. Traktuję to raczej jak coś codziennego, przyuczonego i koniecznego. Po za tym samo czyszczenie wyraźnie relaksuje i odpręża kasztanowatego. Nogi również podaje grzecznie, bez żadnych fochów. Niemalże sam odciąża poszczególne kończyny i unosi je leciutko w górę, ułatwiając tym samym czyszczącemu zadanie. 
  • Dresaż: Precyzja, szyk i gracja - czyli to, na czym ogier skupia się na czworoboku. Nie wątpliwie wymaga osoby doświadczonej o twardej ręce, która poprawnie poprowadzi go poprzez układy ujeżdżeniowe. Cukierek sam z siebie może zaoferować zaś bardzo dokładne wykonanie poszczególnych figur, lekkość i płynność we wszystkich trzech chodach, a także całkowite zgranie się z jeźdźcem. W pracy z nim na prawdę widać zaangażowanie i chęć do zdobywania wspólnych  osiągnięć. Jest bardzo wrażliwy zarówno w pysku jak i na dosiad, przez co odbiera nawet najdrobniejsze sygnały. Dla jednych dresaż może wydawać się nudny oraz monotonny, jednakże dla hanowera jest niemalże całym życiem.  
  • Hodowla: Połączenie uzyskane z wspaniałych przodków sprawiło, że Choix jest koniem zarówno utalentowanym jak i obdarzonym niezwykłą urodą oraz poprawną posturą. Nie da się zaprzeczyć, że jest on idealnym kandydatem na ojca i z pewnością przekaże następnym pokoleniom swoje dobre cechy. 
INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE:

Właściciel: Boksi

Chip: Posiada

Kontuzje: Brak

Przebyte choroby: Brak

Szczepienia: Tak, wszystkie

Werkowany: Tak

Kuty: Tak, na 4 nogi

Ujeżdżony: Tak

Predyspozycje: Dresaż (N), Wystawy

Wykastrowany/a: Nie

Dzierżawa: ---
 



DOKUMENTY: 
wkrótce

POTOMSTWO[2]
  • og. Mascarpone (od kl. Sweet Delirium)
  • og. Rose Quartz (od kl. Avalanche) 
TRENINGI:
  1. 29.11.2014 - Ujeżdżenie kl. N, WHK Homestead >
  2. 22.02.2016 - Trening ujeżdżeniowy, Summer Berry >
  3. 30.04.2016 - Wystawa, WHK Anarkia >
  4. 22.10.2016 - Karuzela kondycyjna, Summer Berry >
  5. 09.05.2017 - Ujeżdżenie kl.N, Estrella Baroque Stud >
  6. 16.05.2017 - Trening ujeżdżeniowy, Far Horizons Stud >
OSIĄGNIĘCIA:
  1. I miejsce w wystawie koni w kategorii rasy niemieckie na Hipodromie Paris
  2. I miejsce w dresażu kl. N-1 na Virtual Stable Association 
  3. II miejsce w II eliminacjach w klasie N do Wellington Premier League 2014 na v-h-a
  4. II miejsce w klasie N w finale Wellington Premier League 2014 na v-h-a
  5. II miejsce w dresażu kl. N na Liliowej Zatoce 
  6. II miejsce w wystawie koni w kategorii rasy niemieckie na Hipodromie Florence 
  7. III miejsce w dresażu kl. N na Hipodromie Paris
  8. III miejsce w wystawie koni niemieckich na WHK Anarkia 
  9. III miejsce w wystawie koni hanowerskich na WHK Anarkia
  10. III miejsce w wystawie koni niemieckich na Firenze Stud
  11. III miejsce w dresażu kl. N na Hipodromie Arisha
  12. Wyróżnienie w dresażu kl. N na WHK Anarkia
  13. Wyróżnienie w dresażu kl. P na Hipodromie Paris


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz