INFORMACJE PODSTAWOWE:
Imię: *************[13]Avalanche
Płeć: Klacz
Data ur.: 10.06.2006r
Rasa: Hanower
Matka: Quanta Su [Liliowa Zatoka]
Ojciec: Hoffe [Windrose Stud]
Maść: Kasztan
Waga: 536kg
Wysokość w kłębie: 160cm
CHARAKTER I ZACHOWANIE:
- Historia: Avalanche została wyhodowana z inicjatywy wszechmocnej Isabelle, razem weszły do świata koni przez co ruda dziewczyna ma do niej duży sentyment. Trzeba było długo błądzić od stajni do stajni aby w końcu znaleźć odpowiednich rodziców. Wybór padł na Quanta Su – tej klaczy z pewnością nie trzeba przedstawiać, oraz siwego skoczka Hoffe, również zdolnego. Po połączeniu tych dwóch ciekawych koni spodziewano się cudu natury, a co wyszło? Rude, nie warte uwagi maleństwo – ani urody, ani porządnie nóg nie podniesie. Nie wiadomo było co z tego wyrośnie. No ale cóż, grunt to się nie załamywać. Szybko nauczyła się podstaw, tylko była trochę uparta (zresztą jest do dziś) wkrótce zaczęto trening ujeżdżeniowy. Ze względu na ładny ruch i swobodną kontrolę ciała Avka radziła sobie świetnie i po pół roku podjęto trening skokowo-crossowy, myśląc że pójdzie z górki. A jednak tak nie było. Pierwsze próby były na prawdę straszne. Wyłamywała co sił i trzeba było batem straszyć biedne zwierzaczysko. Do tej pory jest zestresowana przy crossie, przy którym nauka szła najciężej. Niektórzy twierdzą, że to przez błędy przy zajeżdżaniu, ale właścicielki sądzą, że to po prostu jej trudny charakter. Ostatnio dzięki stosowaniu naturalnych metod, dla klaczy przestało być obce posłuszeństwo i na pewno będzie coraz lepiej. Jej starty w zawodach wkkw zaczęły przynosić owocne rezultaty co cieszy wszystkich z ekipy Summer Berry.
- Eksterier: Niestety Avalanche ma mało charakterystyczną i poprawną budowę. Zaczynając od tego iż klaczka jest dużo mniejsza od innych hannowerów co może lekko odstraszać aczkolwiek czyni ją to bardzo dynamiczną. Głowa nieproporcjonalnie duża i nie wyprofilowana tak jak reszta jej rówieśników z rasy hannowerskiej. Szyja prawidłowa, długa i dobrze zbudowana, muskularna pierś. Kłoda szeroka, zad dobrze zbudowany. Mimo dosyć dziwnej, specyficznej budowy Avalanche ma w sobie coś urzekającego co pozwala nazwać ją po prostu urokliwą.
- Genetyka: W jej żyłach płynie krew klacz Quanty Su oraz ogiera Hoffe. Quanty Su nie trzeba nikomu przedstawiać. Pochodzi ona z Liliowej Zatoki i to tam właśnie rozwinęła swoją karierę za równo na polu hodowlanym jak i sportowym. Ta kasztanowata klacz już od dłuższego czasu zachwyca wszystkich swoją urodą i talentem w dziedzinie WKKW. Teraz niestety jest ona na emeryturze aczkolwiek zdarzyła wychować młodą. Avalanche odziedziczyła po niej przede wszystkim urodę, urok oraz predyspozycje. Zaś po swoim hannowerskich ojcu kasztanka odziedziczyła trudny charakter i jednocześnie umiejętność szybkiej nauki.
- Geneza imienia: Avalanche w języku angielskim oznacza Lawinę. Kasztanka została tak nazwana ze względu na to jak niespodziewanie przeobraża się na parkurze w coś gwałtownego, niebezpiecznego i zarazem tak kuszącego. Oczywiście nie od urodzenia mieliśmy tą pewność ale za to od najmłodszych lat klaczka potrafiła narobić niezłego bałaganu i hałasu wokół siebie. Poza tym Avalanche człowieka może zniszczyć, sprawić że jego psychika po prostu wysiądzie albo dany osobnik zwariuje z tego wszystkiego. Wszystko to czyni ją podobną do właśnie takiej niszczącej lawiny. Nikt nie może też powiedzieć że to imię nie brzmi dżwięcznie i dumnie. Wywoływana na zawodach budzi grozę a zarazem zachwyt tym oto brzmieniem „Avalanche.”
- Zachowanie: Za młodu źrebol matkę miał głęboko w poważaniu. Starała się odejść jak najdalej od mamusi, zwiedzać okoliczne tereny ale jak tylko zauważyła coś niepokojącego to galopem wracała do Quanty. Była bardzo nieufna jeśli chodzi o ludzi, bo do koni od razu podbiegała. Obgryzała im kończyny, zaczepiała żeby tylko się nią zainteresowały. Szybko zaczęła zajadać trawę i w końcu trzeba było ograniczyć padok bo tyła w zastraszającym tempie. Teraz jest typowym przywódcą grupy. Pokaże zęby gdy trzeba, pociągnie kogoś z kopyta i już jest liderką w stadzie. A kiedy już zostawi inne konie w spokoju to stoi jak ciele na środku wybiegu i obgryza ździebełka jak księżniczka. Ona potrafi z klasą przybierać na wadze. Jej chyba najbardziej rozpoznawalna cechą jest lenistwo, więc bez bata poza stajnię się nie wyjdzie. Ale jak już wyjdzie, to jest taka ostrożna że chodzi praktycznie na paluszkach. Cóż nie można powiedzieć, że jest durna, bo prześwity błyskotliwej główki też miewa. Od razu wyczuje czy szykuje się trening czy zwykłe odwiedziny, jeżeli to pierwsze, to zbliżyć się do siebie nie da! a jeśli przychodzimy do niej tylko zajrzeć to taki z niej baranek, przytula się i mizia, ale jeden nieprzemyślany ruch i może zostawić spory ślad po swoich zębach.
- Podczas treningu: Ruda, jak kolor wskazuje to niezłe, wredne ziółko. Najpierw trzeba podjąć próbę złapania jej na padoku. Oczywiście nie jest to rzecz prosta. Od pewnego czasu małpa tak się wycwaniła, że galopem ucieka i zdąży jeszcze często kopnąć. Na szczęście mamy już w stajni opracowane dwie metody jak utrzymać tego czorta – złapać ją na paszę (siana nie tknie) albo wpuścić do stajni, co jest sposobem trudniejszym. Przy siodłaniu kopie i gryzie ze złości że ma gdzieś iść.Pewnego razu nawet próbowała przygnieść czyszczącego do ściany swojego boksu . Kilka uwiązów załatwiło sprawę, niestety tylko na trochę. Sprawa skomplikowała się kiedy Avi nie wpadła na pomysł przegryzania sznurka który miał ją utrzymać. Na to może pomóc już chyba tylko kaganiec. Kiedy już się z nią uporamy to na początku jazdy pod siodłem trzeba pokazać jej kto tu rządzi i stanowczo wydawać komendy. Klacz dostosowuje się, ale lubi od czasu do czasu strzelić sobie baranka albo przestraszyć się własnego ogona. Avka jest bardzo czuła na łydkę, ale twarda w pysku.
- Podczas terenu: Bardzo różnie sprawuje się poza stajnią. Najczęstszy schemat wygląda tak: Ruda nie chce się ruszać, nie ma ochoty nigdzie iść, obija się niemiłosiernie. Kiedy jednak konie już się rozgrzeją i zaczną formować porządny zastęp nagle wszystko wydaje się jej straszne. Byle szmer, cień i kasztanka leeeeeci na łeb na szyje przed siebie. Wtedy jak już tak popędzi to zawiesza się całkowicie na wędzidle, przygryza je i bardzo ciężko ją przytrzymać. Trzeba ją wpakować w jakieś krzaki to się być może zatrzyma. Kiedy klaczka już się wybiega, przestanie bać własnego ogonka to idzie jak dzielny, crossowy konik. Tylko od czasu do czasu będzie skubać konia przed nią w zadek albo strzeli sobie z radości baranka. Od czasu do czasu jednak zdarza jej się sprawować w terenie prawidło, są to jednak wyjątki. Podsumowując Avalanche na wypady w teren potrzebuje bardzo dobrego jeźdźca.
- Podczas pielęgnacji: Nie ma z nią łatwo, dziewczyna rzuca się, wierci, gryzie, kopie i stara się jak najbardziej utrudnić robotę czyszczącemu. Już przy sprowadzaniu do stajni zapiera się bądź próbuje uciec z powrotem na zielone pastwiska. Przywiązać trzeba ją poza boksem najlepiej na kilka uwiązów bo skubana nauczyła się już przegryzać materiał. Jeśli chodzi o samo szczotkowanie to posiada potworne łaskotki w okolicach popręgu przez co ewidentnie podskakuje (depcząc przy okazji ludziom nogi) i wierzga. Poza tym miejscem szczotka nie robi dla niej wrażenia. W kwestii kopyt na początku „bada” czy może wygrać z danym człowiekiem i macha kończynami. Jeśli jednak nie damy się zastraszyć jest już potulna i grzeczna. Mycie to dla niej sama przyjemność, lubi kiedy woda spływa po niej strumieniami a jeszcze większą zabawę ma podczas otrzepywania się z tej wody i ochlapywania ludzi. Gdy zbliża się wizyta weterynarza czy kowala nasza ostrożność wobec rudej jest wyjątkowo wzmożona. Trzeba trzymać ją w parę osób na grubych linkach a czasem nawet wiązać nogi żeby nie dała rady się wyszarpnąć. Także niestety nie jest to typowy koń „przytulanki” chodź czasem i takie zachowanie jej się zdarza.
- Skoki: Jeżeli chodzi o skoki, to klacz jest stosunkowo łatwa w tej dyscyplinie. Stanowczo najeżdża na przeszkodę i równym tempem pokonuje parkur. Dobrze wymierza odległości jeśli jeździec jest pewien siebie. Czasem gdy siada taka „ciamajda” potrafi ładnie wyłamać ale stosunkowo rzadko jej się to zdarza. Czasem wyrzuci kończyny wyżej niż powinna ale dobrze „składa” zarówno przody jak i tyły. Co do jej baskilu nie możemy nic zarzucić. Nie ma problemu jeśli chodzi o kolorowe drążki czy banery zawieszone na przeszkodach. Nie lubi jechać stylem „szaleńca”, zdecydowanie płynniej chodzi gdy jeździec najeżdża równo i potrafi ją zebrać. Od czasu do czasu gdy coś jej się nie spodoba zarzuca łbem i zagryza wędziło. Wszystko zależne jest od jej nastroju i poziomu umiejętności dosiadającego jej grzbietu. Dyscyplina ta sprawia jej dużą frajdę więc potrafi wyrzucić ze szczęścia kopytka do tyłu ale nie po to by zrzucić jeźdźca tylko z tych „emocji”.
- Dresaż: Pierwsze nasze spostrzeżenie widząc ją podczas aktywnego treningu. „Ładnie pracuje zadem i płynnie zmienia chody co czyni ją dobrym materiałem na dresażowca”. Niestety od tamtego czasu raz bywało gorzej a raz lepiej. Avka potrafi złapać „zamułe'' i nic, nic nie jest ją wstanie po dobroci przekonać aby ruszała się energicznie i żywo. Wtedy są tylko dwa wyjścia: a) odpuścić sobie i spróbować następnym razem b) zebrać całą swoją cierpliwość i dobry bat i po prostu nie przejmować się jej humorem. Kiedy jednak klacz próbuje nawiązać z nami współpracę idzie skupiona i elastyczna. Jej szyja niczym łabędzia wygina się miękko i dobrze wchodzi w najmniejsze zakręty. Podstawia zad i kroczy równo, pełna gracji i dumy. Jej chody są przyjemne dla jeźdźca więc nie ma takiej sytuacji że prowadzący ją zostaje wyrzucany z siodła przy każdym kroku.
- Cross: Gorzej kiedy przyjdzie przeskoczyć rów z wodą albo jakiś „straszny” murek. Jej pilne, królicze uszy rejestrują każdy szmer, a koń jest niezwykle wierny tym ostrzeżeniom. Kiedy wchodzi na tor crossowy jest cała chora. Dosłownie zaczyna się trząść i podskakiwać, przebierać nerwowo kończynami. Odskakuje raz w prawo raz w lewo. Na przeszkody leci tak, jakby chciała mieć to już z głowy, ale nie dajmy się zwieść pozorom – wyłamuje i zjeżdża z parkuru przy każdej okazji. Pod uwagę bierzemy wszystkie ewentualności bo baranki i stawanie dęba nie jest jej nieznane. A całokształt tych trzech dyscyplin byłby o wiele łatwiejszy gdyby Avalanche zachciało się ruszyć dupę i się wreszcie zacząć starać! Pomimo kilku wad, Avalanche jest koniem, którego nie da się nie lubić!
- Hodowla: Klacz powoli została przeznaczona również do reprodukcji ale nie jest to nasz priorytet. Zdecydowanie większą wagę przykładamy do jej osiągnięć sportowych.
INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE:
Właściciel: Boksi
Chip: Posiada
Kontuzje: Brak
Przebyte choroby: Brak
Szczepienia: Tak, wszystkie
Werkowany: Tak
Kuty: Tak, na 4 nogi
Ujeżdżony: Tak
Predyspozycje: Skoki (LL), ujeżdżenie (L), cross (easy), WKKW (easy)
Wykastrowany/a: Nie
Dzierżawa: ---
DOKUMENTY:
wkrótce
POTOMSTWO [6]:
- kl. Luthien |hann| (po og. Revision)
- kl. Sexy Vampire |hann| ( po og. Krakatau)
- kl. Jalisca P |hann| ( po og. Krakatau)
- kl. Carmargue |hann| (po og. Alternative Way)
- og. Moonstone |hann| (po og. Bugatti)
- og. Rose Quartz |hann| (po og. Cacao Choix)
- 04.12.2012r - Dresaż kl. L, Summer Berry >
- 21.08.2013r - Teren, Summer Berry >
- 19.09.2013r - Skoki kl. L, Summer Berry >
- 05.02.2015r - Karuzela kondycyjna, Summer Berry >
- 30.04.2017r - Skoki, WHK Anarkia >
- 12.06.2017r - Cross, Any Win >
- 12.08.2017r - Pony games, WHK Anarkia >
- 01.10.2017r - Pony games, Estrella Baroque Stud >
- I m-ce w skokach kl. L w dniu III na mistrzostwach hip. Chocapic
- I m-ce w skokach kl. LL na Starlight Meadows
- I m-ce w crossie na hip. Zanzibar
- I m-ce w skokach kl. L na hip. Amarant
- I m-ce w skokach kl. L na hip. Orange
- I m-ce w crossie easy na hip. Zoombie
- I m-ce w crossie easy na hip.
- I m-ce w skokach kl. L na hk- saphira
- I m-ce w dresażu kl. L na hip. Cocoa
- I m-ce w crossie easy na hip. Cocoa
- I m-ce w „Najlepszym crossowcu” na hip. Raven
- I m-ce w wystawie klaczy ras niemieckich na hip. Rusałka
- I m-ce w skokach kl. L na otwarciu Legacy-Acres
- I m-ce w skokach kl. L na hip. Mussli
- I m-ce w crossie easy na hip. Mussli
- I m-ce w WKKW easy na hip. Mussli
- I m-ce w WKKW easy na hip. Mussli
- I m-ce w skokach kl. L na legacy-acres
- I m-ce w kat. Naj kasztanowaty na hip. Nesquik
- I m-ce w kat. Naj dresażowiec na hip. Nesquik
- I m-ce w kat. Naj stój na hip. Nesquik
- I m-ce w skokach kl. LL na Czwartej rocznicy powstania Anarkii.
- I m-ce Golden Raven Dressage Cup 2013 w klasie L na hip. Raven - puchar -
- I m-ce w skokach kl. LL na hip. New Hampshire
- I m-ce w skokach kl. LL na festiwalu konia arabskiego na Jakarta Arabians
- I m-ce w crossie easy na festiwalu konia arabskiego na Jakarta Arabians
- I m-ce w skokach kl.LL na hip. Czerwonego Kapturka
- I m-ce w ujeżdżeniu kl.L na I.Hanoverian Day
- I m-ce w skokach kl. mini LL na hip. Paris
- I m-ce w skokach kl. LL na hip. Paris
- I m-ce w dresażu kl. L na hip. Paris
- I m-ce w skokach kl. LL na Virtual Stable Association
- I m-ce w skokach kl. LL na hip. Lider
- I m-ce w skokach kl. LL na hip. Paris
- I m-ce w skokach kl. L na WHK Lider
- I m-ce w dresażu kl. L na WHK Lider
- I m-ce w dresażu kl. L na Estrella Baroque Stud
- I m-ce w dresażu kl. L na WHK Anarkia
- I m-ce w skokach kl. mini LL Na Virtual Stable Association
- II m-ce w crossie easy na WHK Lider
- II m-ce w ujeżdżeniu kl.L na hip. Danse
- II m-ce w wyścigach amatorskich na hip. New Hampshire
- II m-ce w skokach kl. LL na Czwartej rocznicy powstania Anarkii
- II m-ce w dresażu kl. L na hip. Mussli
- II m-ce w śnieznym torze na hip. Czekoladowym
- II m-ce w „Najlepsze imię” na hip. Raven
- II m-ce skoki kl. LL na Show Jumping Event 2011 na hip. Extravagance
- II m-ce dresaż kl. L na European Championship in dressage na hip. Extravagance
- II m-ce w crossie easy na Starlight Meadows
- II m-ce w dresażu kl. L na Stepy Numenoru
- II m-ce w skokach kl. LL na wsw Błękitne Wzgórza
- II m-ce w dresażu na hip. Zanzibar
- II m-ce w WKKW na hip. Zanzibar
- II m-ce w crossie kl. easy na hipodromie Saphira
- II m-ce w maściochach w kat. „kasztanowate” na hip. Miodu
- II m-ce w dresażu kl. L na hip. Orange
- II m-ce w maściochach w kat. „kasztanowate” na hip. Zoombie
- II m-ce w wkkw easy na Exogensis
- II m-ce w skokach kl. L na Profi Stable
- II m-ce w ujeżdzeniu kl. L na Profi Stable
- II m-ce w wkkw kl. easy na Profi Stable
- II m-ce w skokach kl. LL na Europe Division
- II m-ce w crossie easy na hip. Scallop
- II m-ce w dresażu kl. L na hip. Paris
- II m-ce w „Najlepszy kasztan” na hip. Raven
- II m-ce w ujeżdzaniu kl. L na stajni hk-saphira
- II m-ce w crossie easy na stajni hk-saphira
- II m-ce w crossie easy na hipodromie mussli
- II m-ce w kat. Naj klacz na hipodromie Nesquik
- II m-ce w kat. Najciekawsza maść na hipodromie Nesquik
- II m-ce w kat. Naj skoczek na hipodromie Nesquik
- II m-ce w kat. Naj kłus na hipodromie Nesquik
- II m-ce w crossie easy na hipodromie Lider.
- II m-ce w crossie easy na hipodromie New Hampshire
- II m-ce w crossie easy na I.Hanoverian Day
- II m-ce w eliminacjach do Draenor horse trials 2014 na V-H-A
- II m-ce w dresażu kl.L na Liliowej Zatoce
- II m-ce w skokach kl. L na Winter Mist
- II m-ce w skokach kl. L na hip. Blue Echo
- II m-ce w dresażu kl.L na Estrella Sport Stable
- II m-ce w skokach kl. L na hip. Zombie
- II m-ce w dresażu kl. L na hip. Paris
- II m-ce w crossie easy na Hipodromie Zombie
- II m-ce w skokach kl. LL na Estrella Baroque Stud
- II m-ce w skokach kl. LL na WHK Anarkia
- II m-ce w skokach kl. LL na Hip. Paris
- II m-ce w skokach kl. LL na Firenze Stud
- II m-ce w pony games na Estrella Baroque Stud
- II m-ce w crossie easy podczas WKKW easy na Virtual Stable Association
- III m-ce w dresażu kl. L na Capricorn-stud
- III m-ce w dresażu klasy L dla koni na hipodromie Sopy
- III m-ce w dresażu kl. L na Starlight Meadows
- III m-ce w wkkw easy na Anarkii
- III m-ce w skokach na hip. Zanzibar
- III m-ce w skokach kl. L na Kropli Miodu
- III m-ce w wkkw easy na Starlight Meadows
- III m-ce w maściochach w kat. „kasztanowate” na hip. Ayahuasce
- III m-ce w dresażu kl. L na Exogensis
- III m-ce w maściochach kat. „kasztanowate” na hip. RedWood
- III m-ce w skokach kl. L na hip. Czekoladowy
- III m-ce w skokach kl. L na hip. Leval
- III m-ce w skokach kl. L na Profi Stable
- III m-ce w dresażu kl. L na hip. Czekoladowy
- III m-ce w skokach kl. LL na chocolate-stable
- III m-ce w kat. Naj imię na hip. Nesquik
- III m-ce w championacie koni w kat. amatorskiej na hip. New Hampshire
- III m-ce w WKKW easy na festiwalu konia arabskiego na Jakarta Arabians
- III m-ce w skokach kl. LL na hip. Sakura
- III m-ce w skokach mini LL na hip. Tolworth
- III m-ce w skokach kl. L na hip. Paris
- III m-ce w skokach kl. LL na hip. Dynasty
- III m-ce w crossie easy na Hipodromie Paris
- III m-ce w WKKW easy na Estrella Baroque stud
- III m-ce w crossie easy na WHK Anarkia
- III m-ce w skokach podczas WKKW easy na Virtual Stable Association
- III m-ce w WKKW easy na Virtual Stable Association
- IV m-ce w skokach kl. LL na Międzynarodowym Festiwalu Konia Arabskiego
- Vice mistrz wkkw medium koni na hip. New Hampshire
- Tytuł „Najpiękniejszej klaczy zawodów” na hip. Zoombie
- Tytuł Najpiękniejszej klaczy zawodów na hip Orange
- Tytuł „Najpiękniejszego crossowca” na hip. Raven
- Tytył ”Największego potęcjału” w kategori skoki na Legacy-Acres
- Tytuł ”Najpiękniejszego konia zawodów” na Legacy-Acres
- Tytuł „Legacy Special” na Legacy-Acres
- Tytuł ”Najpiękniejszego Kasztana” na hip. Nesquik
- Tytuł „Vice najciekawszej końskiej maści” na hip. Nesquik
- Tytuł ”Vice najpiękniejszego dresażowca” na hip. Nesquik
- Tytuł ”Najpiękniejszego konia w stój” na hip. Nesquik
- Tytuł ”Zwycięzca Golden Raven Dressage Cup 2013 w klasie L” na hip. Raven
- Tytuł ''Vice Koń Grudnia 2014'' na hip. Paris
- Tytuł ''Vice Najlepsza klacz virtuala 2014'' na VSA
- Wyróżnienie w sztafecie amerykańskiej kl. LL na hip. Miodu
- Wyróżnienie w skokach kl. L na hip. Zoombie
- Wyróżnienie w wkkw easy na Profi Stable
- Wyróżnienie w ujeżdzeniu kl. L na Profi Stable
- Wyróżnienie w koniu września na hip. Paris
- Wyróżnienie w ujeżdżaniu kl. L na hip. lider
- Wyróżnienie w ujeżdżaniu kl. L na Liliowej Zatoce
- Wyróżnienie w crossie easy na hip. Paris
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz